Fact Sheet aneb co možná nevíte o inovačním ekosystému MSK

Dozvíte se v článku:
  • proč je inovační ekosystém důležitý,
  • co jsou jeho základní stavební kameny,
  • jaký je stav a vývoj MSK v jednotlivých oblastech.

Ostrava, 25. 4. 2024 – Transformace Moravskoslezského kraje se obzvlášť v posledních letech skloňuje ve všech pádech. Víte ale, jaké jsou její důvody, proč je proměna místní ekonomiky tak důležitá nebo jak si Moravskoslezský kraj stojí v porovnání s ostatními regiony? Na tyto otázky a mnoho dalších odpovídá první souhrnný přehled, který jsme nazvali Fact Sheet 2023/2024 – Inovační ekosystém v Moravskoslezském kraji.

Obyvatel, podnikatel, student nebo zaměstnanec. Bez ohledu na to, proč trávíte čas právě v Moravskoslezském kraji, inovační ekosystém se vás přímo, či nepřímo dotýká. Patří totiž k hlavním faktorům, které významně ovlivňují vaše každodenní aktivity. Propisuje se například do nabídky volných pracovních míst, kvality služeb a vzdělání nebo do atraktivity kraje pro investory, výzkumníky a velké firmy.

Po prolistování publikace zjistíte, že se Moravskoslezský kraj prozatím drží v uctivé vzdálenosti od inovačních lídrů, přesto se daří jejich náskok pozvolna snižovat. Důvodem je mimo jiné neutuchající snaha aktérů inovačního ekosystému regionu o podporu rozvoje inovačního a podnikatelského potenciálu kraje. Ostatně už Steve Jobs hlásal, že „inovace rozlišuje mezi vůdcem a následovníkem“, a měl pravdu.

Prostřednictvím předložených informací vám chceme nejen přiblížit stav a vývoj našeho kraje, ale hlavně poukázat na jeho potřebu růstu. Dlouhodobá prosperita naší společnosti je založena na schopnosti vytvářet a zejména prakticky neustále využívat nové znalosti a technologie. A to způsobem, který bude stále méně zatěžovat životní prostředí.

Fact Sheet pochází z dílny Moravskoslezského inovačního centra, Slezské univerzity v Opavě, Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné a mladých podnikatelů z agentury Rokkr, čím ilustruje využití potenciálu spolupráce mezi aktéry inovačního ekosystému, o které svými aktivitami dlouhodobě usilujeme. Uvedená data vychází z relevantních a veřejně dostupných zdrojů.

Fact Sheet jsme vytvořili s úmyslem:

  • poskytnout vám relevantní informace o inovačním ekosystému Moravskoslezského kraje,
  • rozvinout diskusi o důležitosti inovací a podnikavosti,
  • nastínit potenciál možností spolupráce mezi podnikateli, univerzitami, veřejnou správou a místními organizacemi,
  • přispět k rozvoji regionu nejen prostřednictvím našich obvyklých aktivit, ale i podporou zvyšování znalostní intenzity.

Zároveň je naším cílem přicházet s informacemi tohoto druhu pravidelně. Pokud vás při čtení publikace napadne jakákoli připomínka, návrh na zlepšení nebo doplnění, neváhejte nás kontaktovat. Díky vaší zpětné vazbě mohou následující ročníky poskytnout ještě užitečnější fakta pro všechny příznivce inovací nejen v MS kraji, ale i v dalších regionech. 

Své komentáře, připomínky a doporučení nám můžete zasílat na e-mail: factsheet@ms-ic.cz. A protože jednou z hlavních devíz každého regionu jsou lidé, nezbývá, než se zeptat – jak vnímáte rozvoj Moravskoslezského kraje vy? Dejte nám vědět.

Kompletní informační materiál si můžete stáhnout zde.

Kontakt pro média:

Barbora Svobodová

Marketing Specialist

Mob.: +420 724 677 856

E-mail: barbora.svobodova@ms-ic.cz

MSIC online:

Facebook: https://www.facebook.com/MSIC.cz

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/msic-ova

Web: www.ms-ic.cz                                                                                                                                                                                                                                                           

506
Klientů MSIC
1154
Podpořených změnových projektů
849
Pracovníků firem zasídlených v areálu T-Parku
125
Spolupracujících expertů