MSIC oslavil 5 let a 737 změn směrem k podnikavějšímu a inovativnějšímu kraji

Dozvíte se v článku:
  • Oslavili jsme 5 let existence MSIC narozeninovým festivalem.
  • Návštěvníky čekala bohatá série přednášek, diskuzí a exkurzí.
  • Za 5 let se MSIC podařilo pomoct 357 klientům a provést 737 změn ke snadnějšímu podnikání.
  • V nedávné době vznikly nové služby, rozjely se další projekty a iniciativy.

OSTRAVA 21. září – Moravskoslezské inovační centrum (MSIC) oslavilo narozeninovým festivalem 5 let své existence a zlepšování podnikatelského prostředí v Moravskoslezském kraji. Ve čtvrtek 15. září přilákal odpolední program v areálu T-parku okolo 200 hostů z univerzit, místních firem, výzkumu a dalších institucí. Ti společně hledali cesty, jak inovační ekosystém posouvat dál a zvýšit konkurenceschopnost a ekonomickou sílu regionu. Za 5 let už MSIC pomohl 357 klientům provést 737 změn a věnoval jim přes 10 000 hodin konzultací.

Návštěvníci si mohli vybrat z 26 bodů programu na 5 stagích. „Zazněly tipy do různých fází podnikání a nejnovější trendy v oblasti digitalizace a cirkulární ekonomiky. Poslechli jsme si příběhy inspirativních podnikatelských osobností a diskutovali o tom, jak v kraji pěstovat a udržet talenty či rozvíjet spolupráci mezi businessem a akademickým výzkumem. Na všechny tyto oblasti, a mnoho dalších, se činnost MSIC zaměřuje. Byli jsme moc rádi, že úspěchy nás i podpořených klientů můžeme sdílet s lidmi, kteří fandí naši vizi, zlepšují podnikatelské prostředí společně s námi nebo motivují další podnikatele k zavádění inovací a globální expanzi,“ říká předseda představenstva MSIC Pavel Csank.

Během festivalu prezentovalo svou činnost 10 nejlepších startupů Moravskoslezského kraje. Nechyběla doprovodná gastro zóna a na závěr krájení narozeninového dortu. 6 meetpoints nabídlo vhled do fungování molekulárního vodíku, Multisport kartičky, iniciativ na podporu startupů a spousty dalšího. Kdo nemohl přijít osobně, připojil se na část přednášek a diskuzí z virtuálního prostředí světa Cool Valley.

Za 5 let MSIC proměnil původní Vědecko-technologický park v katalyzátor inovací a změn. Postupně vzrostl počet klientů, objem poskytovaných služeb a programů i dalších aktivit. Dohromady realizoval 737 změnových projektů, z toho 261 na rozjezd podnikání a 457 pro zralé firmy. 357 klientům pomohl vyřešit problémy ve firmě, najít nové příležitosti, získat kvalitní zaměstnance či investory nebo jinak akcelerovat růst podnikání. Poskytl více než 10 000 hodin konzultací, navázal 54 nových spoluprací a inicioval 202 propojení. Síť specialistů a expertů, která sdružuje odborníky na různá témata, se rozrostla na 125 lidí.

Našim smyslem je podporovat veřejnost k podnikání a podnikatele k vytváření globálně konkurenceschopných produktů a služeb a ke vstupu na mezinárodní trhy. V kraji funguje celá řada firem zaměřených na moderní obory. Už to rozhodně není jenom o těžkém průmyslu. Čím více ambiciózních podnikatelů se nám podaří motivovat nebo přilákat, tím silnější ekonomickou pozici bude náš kraj mít. MSIC chce akcelerovat rozvoj celého inovačního ekosystému, vytvářet nové příležitosti a stát se v tom jedním z top 10 inovačních center ve střední Evropě,“ vysvětluje roli centra Pavel Csank.

V nedávné době MSIC zahájil zcela novou službu audit kybernetické bezpečnosti, Podnikatelskou ambulanci, akci Business Grill nebo činnost cirkulárního bazaru Rondl. Podílel se také na založení CEE Startup Network, která propojuje regiony v Polsku, Slovensku a Česku a poskytuje jim silnější hlas na startupové scéně. V jejím rámci aktuálně organizuje soutěž Startup Voucher, kde mohou startupy získat až 500 000 Kč a spoustu dalších služeb. Mimo to založil v rámci projektu COALA Enviromentální poradenské centrum a malým a středním firmám tak bude radit, jak řešit změny v oblasti vody, energetiky, oběhového hospodářství či ESG. Společně s IT4Innovations se mu také podařilo uspět u Evropské komise a založit Digitální inovační hub Ostrava. V listopadu plánuje 2. ročník konference Business2Science na téma Podoby excelence na různých úrovních TRL. Dále se podílí na společné vizi zaměřené na rozvoj inovačního ekosystému Moravskoslezského kraje SMARAGD.

Poznámka pro editory:

Moravskoslezské inovační centrum Ostrava, a. s. (dále jen MSIC) poskytuje služby a programy, které podporují růst a inovace a pomáhá malým a středním firmám a startupům při nastartování, během a s dlouholetým udržením jejich podnikání. Klíčovými prvky, na které se zaměřuje, jsou kvalitní vzdělávání, výzkum a vývoj a spolupráce na nových technologiích a jejich zavádění do firem.

Kontakt pro média

Tomáš Pinďák, Chief of Marketing and Communication Officer

+420 605 292 177, tomas.pindak@ms-ic.cz

506
Klientů MSIC
1154
Podpořených změnových projektů
849
Pracovníků firem zasídlených v areálu T-Parku
125
Spolupracujících expertů