Vybrali jsme 10 nejlepších startupů Moravskoslezského kraje a dalším pomáháme růst

Dozvíte se v článku:
  • Zlepšujeme podmínky pro podnikání v Moravskoslezském kraji.
  • Vyhlásili jsme 10 nejlepších startupů roku 2022 za Moravskoslezský kraj.
  • Mezinárodní iniciativa CEE Startup Network propojuje menší regiony ČR, SK a PL.
  • Startupy se mohou zúčastnit soutěže Startup Voucher a vyhrát až 20 000 eur a další ceny.

OSTRAVA 27. června – Podmínky pro podnikání v Moravskoslezském kraji se neustále zlepšují. Důkazem jsou ambiciózní startupy, které přichází s inovativními nápady a ve svém oboru dokáží čelit světové konkurenci. Moravskoslezské inovační centrum (MSIC) vybralo 10 nejlepších za tento rok. Zdejší podnikatelské prostředí podporuje ale i jinými způsoby. Například založením zcela nové mezinárodní iniciativy a soutěže pro startupy, která otevírá nové příležitosti na trhu v Česku, Slovensku a Polsku.

Do druhého ročníku Top 10 Startups se nám podařilo vybrat pestrou škálu finalistů. Všichni reagují na globální trendy, jako je zdravotní prevence, která cíli místo dražšího léčení na predikci a diagnostiku, nebo posunují současnou výrobu k větší produktivitě. Chceme upoutat pozornost obyvatel k firmám, které v regionu rychle rostou nebo mají potenciál vytvářet nová pracovní místa. Svou činností mění vnímání zaměření našeho kraje od tradičního průmyslu k novým ekonomickým možnostem. A taky inspirují další jedince k rozjezdu svého podnikání,“ vysvětluje předseda představenstva MSIC Pavel Csank.

Mezi finalisty je spousta zajímavých startupů. Dokáží například detekovat vážné choroby ze snímků oka (Viderai), vyrobit světově první plně cirkulární oblečení (Nilmore), ušetřit automobilkám miliony díky digitalizaci lakování (SprayVision) nebo stát se globální jedničkou v 3D tištěných zdravotnických pomůckách (Invent Medical).

MSIC startupům pomáhá nejen se zviditelněním, ale i s růstem a šířením jejich řešení do celého světa. Loni iniciovali vznik platformy, kterou teď společně s partnery ze Slovenska a Polska úspěšně rozjeli. Cílem CEE Startup Network je propojit menší regiony, které stojí mimo hlavní města a poskytnout jim silnější hlas na startupové scéně. Zájem zapojit se do nově vzniklé platformy CEE Startup Network už vyjádřili také ve Finsku nebo Španělsku. Její součástí je soutěž StartupVoucher, v rámci které mohou firmy vyhrát až 20 000 eur a další ceny, například kontakty na experty, investory apod.

Propojujeme startupy, korporace a regiony a tím budujeme silné a mezinárodně konkurenceschopné startupové prostředí. Každý z tohoto vztahu může profitovat. Startupům soutěž přinese přístup k různorodým službám MSIC a zapojených partnerů, vstup na zahraniční trhy, cenné kontakty, investory a zpětnou vazbu na podnikatelský záměr. Korporace mohou díky startupům nalézt nová originální řešení svých problémů, získat talenty a objevit nové investiční příležitosti. Moravskoslezský kraj tím světu a nadaným lidem a podnikatelům ukazujeme jako dynamicky se rozvíjející startupové prostředí,“ říká Csank.

Do soutěže Startup Voucher se mohou startupy s inovativním řešením hlásit až do 30. září. Úspěšné kandidáty porota vybere 25. října. Vyhlášení, během kterého se mohou úspěšní i neúspěšní účastníci potkat a navázat kontakty, proběhne v Ostravě 24. listopadu.

Poznámka pro editory:

Moravskoslezské inovační centrum Ostrava, a. s. (dále jen MSIC) poskytuje služby a programy, které podporují růst a inovace a pomáhá malým a středním firmám a startupům při nastartování, během a s dlouholetým udržením jejich podnikání. Klíčovými prvky, na které se zaměřuje, jsou kvalitní vzdělávání, výzkum a vývoj a spolupráce na nových technologiích a jejich zavádění do firem. Proto je důležité, aby byl součástí mezinárodních projektů, ze kterých lze čerpat zkušenosti.

Finalisté Top 10 Startups:

  • Skladon – Outsourcing logistiky pro e-shopy, který loni zvýšil obrat o 157 %.
  • Nilmore – 1. firma na světě, která vyvinula plně cirkulární textil.
  • ProxyQB – Neurorehabilitační kostky pro rozvoj rozumových schopností.
  • SprayVision – Digitalizace lakování, která šetří miliony třeba Porsche.
  • Invent Medical – Globální jednička v 3D tištěných zdravotnických pomůckách.
  • MADMONQ – Přírodní přípravek pro gamery na soustředěnost a energii. 
  • Discidius – Hlasová analýza, která s pomocí umělé inteligence čte emoce. 
  • H2 Global Group – Průkopník v používání vodíku v medicíně, zemědělství atd.
  • ElektroMAR – Odborníci na automatizaci, robotizaci, strojové vidění a kamerové systémy.
  • Viderai – Detekce vážných chorob ze snímků oka díky strojovému učení a algoritmům.

Klíčová slova: startupy, podnikání, inovace, soutěž, Polsko, Slovensko

Kontakt pro bližší informace k projektu:

Adéla Píchová, International Cooperation Specialist

+420 608 078 838, adela.pichova@ms-ic.cz

https://ceestartup.network (webové stránky spustíme 30. června)

506
Klientů MSIC
1154
Podpořených změnových projektů
849
Pracovníků firem zasídlených v areálu T-Parku
125
Spolupracujících expertů