Čeští startupisté zazářili v Polsku! V konkurenci více než 120 projektů z 19 zemí získali 1. a 3. místo v prestižní soutěži CEE Startup Voucher 2024.
Vyhlásili jsme nejlepší startup roku 2022. Soutěže Startup Voucher se účastnili firmy Česka, Slovenska a Polska
- nejlepším česko-slovensko-polským startupem je česká Twigsee,
- na druhém místě skončil polský projekt Play.air, třetí místo obsadil CUID,
- jedná se o druhý ročník soutěže Startup Voucher organizované platformou CEE Startup Network.
OSTRAVA 24. listopadu – Druhý ročník soutěže Startup Voucher vyhrála firma Twigsee z Česka, která monitoruje osobní vývoj dětí v mateřských školách. Na včerejším vyhlášení odborná porota rozhodovala mezi 14 finalisty z Česka, Polska i Slovenska, kteří přinášejí inovativní. Dohromady se letos přihlásilo více než 90 zájemců. Soutěž se poprvé koná i s přispěním zahraničních partnerů, se kterými se MSIC snaží budovat silné a mezinárodně konkurenceschopné startupové prostředí. A právě včerejší vítěz a další ocenění jsou důkazem potenciálu místního prostředí.
„Letošní Startup Voucher byl první mezinárodní ročník, kde jsme si odpilotovali spolupráci jak s organizacemi za hranicemi, tak s dalšími partnery z řad technologických firem. Nakonec se přihlásilo 90 startupů, konkrétně 41 z Česka, 39 ze Slovenska, 9 z Polska a 1 z Ukrajiny. Téma nebylo nijak ohraničené, takže se zde sešlo spoustu odvětví od e-commerce, IT, mobility, HR až po udržitelnost nebo e-zdraví. Jen 13 přihlášek podaly startupy vedené ženami, což bohužel odráží situaci na středoevropské scéně. O to větší radost ale máme, že vyhrála právě žena,“ říká organizátorka soutěže z MSIC Adéla Píchová.
První místo Startup Voucheru 2022 a cenu 20 000 EUR na základě hodnocení veřejnosti i odborné poroty vyhrála Vanda Seidlová a její projekt Twigsee. „Každá akce a každý okamžik jako tento vám dává další důkaz, že to, co děláte dává lidem smysl. Vidíme, že máme pokračovat dál. Podporujeme děti po celém světe, a to je teprve začátek naší mise. Děkuju vám i celému týmu,“ komentovala Seidlová svou výhru. Na druhém místě skončili s řešením řečových vad skrze gamifikaci polští Play.air a odvezli si tak 12 000 EUR. V pořadí třetí projekt Cuid získal odměnu 7 000 EUR a zaměřuje se na online bezpečnost domácností a firem.
Kromě hlavních cen vybíraných porotou měla letos soutěž i speciální ceny, tzv. tematické vouchery, které udělovaly partnerské společnosti. Vybírat mohli ze všech zapojených startupů, ne pouze finalistů. HSF System vyhlásili jako #Construction4.0 startup Stavario, H2 Global Group udělili #H2Medical firmě VR Life a voucher #CloudService předali z IBM projektu Resquant. #InnovateYourProduct si svého vítěze nenašel, ale přesto se náš partner Dassault Systemes rozhodl pro spolupráci se třemi subjekty, a to Tricera, Veles Technology a Rowingo. Svou cenu ale získává v podstatě každý zapojený startup, protože kromě cen nabízí členové CEE Startup Network všem soutěžícím různé druhy služeb, které jejich podnikání pomohou posouvat dál.
Startup Voucher je jednou z aktivit nově vzniklé iniciativy CEE Startup Network, jejíž založení MSIC inicioval v loňském roce. Platforma propojuje menší regiony stojící mimo hlavní města v Česku, Slovensku a Polsku a nabízí tak firmám více příležitostí a silnější hlas na startupové scéně. Jejími členy jsou Moravskoslezské inovační centrum (MSIC), polští Spinus a Invento, a také Inovia a ZA IT ze slovenské Žiliny. Minulý ročník soutěže Startup Voucher vyhrála ostravská firma Nilmore, která jako první na světě vyrábí plně cirkulární značku oblečení.
„Když se mě v zahraničí zeptají, odkud jsem a já řeknu, že z Ostravy, tak další reakcí bývá: ,Odkud? Joo Praha, že?‘ A na základě těchto opakovaných zkušeností jsem přemýšlel, co s tím. Praha, Berlín, Stockholm – to jsou všechno zajímavá startupová místa. A jak si mezi nimi stojí Ostrava? Když jsem s MSIC navštěvoval další menší evropská města – všude řešili ten stejný problém. Proto jsme se rozhodli spojit. Musíme spolupracovat, vytvářet přeshraniční inovační ekosystém, kde podnikatelé, korporáty i investoři najdou něco výjimečného. Kde uvidí specifickou atmosféru nadaných lidí s otevřenou myslí. To je vize naší iniciativy. Že společně dokážeme být silnější,“ vysvětluje důvody vzniku platformy CEE Startup Network předseda představenstva MSIC Pavel Csank.
Na soutěž Startup Voucher navazují další aktivity a podpůrné služby. Jako první se 1. prosince uskuteční na půdě MSIC Business Grill. Ten nabízí rychlou a efektivní možnost propojení mezi startupisty a místními podnikateli. Každý účastník si představí krátkou prezentaci své činnosti a poté následuje networking.
Poznámka pro editory:
Moravskoslezské inovační centrum Ostrava, a. s. (dále jen MSIC) se zaměřuje na rozvoj inovačního ekosystému a zlepšování podnikatelského prostředí. Poskytujeme služby a programy, které pomáhají růst a inovovat malým a středním firmám a startupistům. Klíčovými prvky jsou kvalitní vzdělávání, výzkum a vývoj a spolupráce na nových technologiích, jejich implementaci a zavádění do firem.
Finalisté Startup Voucheru:
- Pealock (CZ) – elektronický zámek na sportovní vybavení.
- eGolem (CZ) – virtuální pacient a interaktivní digitální učebnice pro studenty medicínských oborů.
- MAMA AI – sémantický vyhledávač v textech různých jazyků.
- Twigsee (CZ) – systém správy MŠ a mapování osobního vývoje dětí pro školky i rodiče.
- Stavario (CZ) – online stavební deník, který stavařům šetří papírování.
- E-Vision (SK) – udržitelné řešení baterií, které umožňuje obnovovat jejich kapacitu.
- SolutionLab (CZ) – simulační matematický nástroj, který velkým společnostem umožňuje provádět aplikovaný výzkum a vývoj v oblasti tepelných systémů.
- Play.air (PL) – unikátní aplikace a nástroj, který pomáhá odstraňovat dětské vady řeči skrze gamifikaci.
- SmartGuide – globálnídigitální průvodce, který chytrý telefon přemění na osobního cestovního průvodce.
- Strafos – digitalizace odvětví soukromých tryskových letadel – generace cloudového softwaru pro chartrový prodej a řízení letectví.
- TRIPA – nástroj na získávání lidských zdrojů a pracovní síly, která řeší hlavní příčinu špatného výkonu.
- SMINN (SK) – komplexní služby v oblasti elektromobility, vyvíjí, produkují a instalují nabíjecí stanice.
- CUID – online bezpečnost domácností a malých a středních podniků.
- Zooza (SK) – platforma, která pomáhá vytvářet vysněná pracovní místa a akcelerovat lidský potenciál.
Výhry:
- místo Startup Voucher: Twigsee
- místo Startup Voucher: Play.air
- místo Startup Voucher: CUID
Cena veřejnosti: Twigsee
#contstruction4.0 – Stavario
#H2medical – VR Life
#CloudService – ResQuant
#InnovateYourProduct – neudělen, málo fyzických produktů v rozvinutější fázi, ale spolupráce navázána s TriCera, Veles Technology a Rowingo
Klíčová slova: startupy, podnikání, inovace, soutěž, Polsko, Slovensko
Kontakt pro bližší informace:
Adéla Píchová, International Cooperation Specialist
+420 608 078 838, adela.pichova@ms-ic.cz
https://ceestartup.network (webové stránky spustíme 30. června)
Interaktivní festival Dny AI nabídne od 14. do 23. října přednášky, workshopy a diskuze o využití AI ve firemním prostředí, vzdělávání i každodenním životě.
Tradice vyhlášení perspektivních startupů MSK pokračuje také v letošním roce. Tentokrát na ocenění dosáhlo šest inovativních projektů.