Top10 Startups

Vyhlášení Top10startups roku 2023 se rychle blíží, proto jsme se rozhodli pro krátkou rekapitulaci společností, které byly nominovány v roce 2022. Všechny projekty se za uběhlý rok posunuly o další levely výše a my s radostí jejich růst sledujeme.
Projekt Top10startups má za cíl právě toto – vyzdvihnout zajímavé, perspektivní projekty a přinést tak další možnosti či nástroje pro růst a expanzi firem!

Top10 Startups MSK 2022

 

  • MADMONQ – nutriční doplněk pro hráče počítačových her
  • NILMORE – první značka cirkulární módy na světě
  • SKLADON – logisticko-technologická společnost se zaměřením na kompletní fulfillment pro e-shopy a výrobní firmy
  • SPRAYVISION – úspornější a kvalitnější řešení lakování pro automobilový průmysl
  • VIDERAI – diagnóza diabetu pomocí umělé inteligence (analýza oční sítnice)
  • INVENT MEDICAL – vývoj, výroba a prodej 3D tištěných ortopedických a protetických pomůcek na míru
  • H2 GLOBAL GROUP – vodíkové technologie pro zdravotnictví, lázeňství, wellness a krásu, zemědělství a chovatelství
  • PROXYQB – neurorehabilitační pomůcky pro diagnostiku a monitorování neurologických onemocnění a kognitivní rehabilitaci pacientů
  • DISCIDIUS – webová aplikace zkvalitňující callcentrům jejich služby díky hlasové a emoční analýze
  • ELEKTROMAR – inovativní řešení v oblastech automatizace, robotizace a strojového vidění

MADMONQ

 

MADMONQ je první cucavá tableta na světě, která slouží jako nutriční doplněk pro hráče. Unikátní pro svůj okamžitý nástup účinku a dlouhodobé efekty na mysl a podporu zdravého organismu. Druhý produkt, CHAMPION, je navržen pro celkové a dlouhodobé zdraví nejen profesionálních hráčů a obsahuje více než 24 výživových prvků, jenž hráčům zpravidla schází.

Firma má na 70 tisíc zákazníků a v roce 2022 dosáhla na obrat přes 60 milionů korun.

„Důvody proč vznikl MADMONQ byly dva. Hraní počítačových her s sebou často nese velké stigma „nezdravosti“ a často poprávu. Hrajeme do noci, jíme nezdravě, pijeme barevná pitíčka plné cukru a k tomu všemu se moc nehýbeme. Tímto si bohužel dost často zahráváme nejen se současným, ale i s dlouhodobým zdravím.

Věděl jsem, že jsem schopen vytvořit produkt, který pomůže hráčům s energií a koncentrací a bude dlouhodobě zdraví prospěšný,” říká zakladatel Michal Noga

NILMORE

 

Nilmore je první značkou cirkulární módy na světě. Dává lidem možnost oblékat se udržitelně a firmám příležitost udělat textilní produkty plně cirkulární. To vše díky novým textilním materiálům s radikálně nízkou uhlíkovou a vodní stopu.

Nilmore je nejrychleji rostoucí firmou udržitelné módy v České republice. Jako první značka na světě představil cirkulární oblečení z NILPLA® (cirkulární PLA) materiálu. V minulém roce vyhrál soutěž S Brand o nejudržitelnější značku roku, získal 1. místo v Nejudržitelnější startup roku 2021 a 1. místo v Green Light 2021.

„Nemá cenu řešit nic jiného než klima, protože pokud nevyřešíme klima, nic jiného k řešení za chvíli mít nebudeme,“ uvědomil si Mikuláš Hurta a opustil korporátní prostředí s cílem založit společensky prospěšnou firmu.

Po zvažování několika nápadů se rozhodl změnit textilní průmysl, který je na světě zodpovědný za 10 % skleníkových plynů a 20 % znečištění vody. Založil Nilmore, který spojil síly s českými univerzitami a po několika letech vývoje přinesl na trh plně cirkulární materiály, se kterými dobývá evropský
textilní trh.

SKLADON

 

Skladon je poskytovatel kompletního outsourcingu logistiky především pro e-shopy. Kompletně zbavuje starostí s logistikou a umožňuje jim tak plně se soustředit pouze na samotný provoz online obchodu a spokojenost zákazníků. Finance a čas, které e-shopy díky outsourcingu ušetří, mohou poté investovat např. do marketingových a obchodních aktivit nebo produktového vývoje. Klienti tak i díky tomu rostou průměrně o 156 % ročně.

Z Mošnova odesílají zboží do celého světa. Letos se umístili na 3. místě v žebříčku FT 1000, který vyhlašuje tisíc nejrychleji rostoucích firem Evropy. Opakovaně se jim daří držetpozici také v žebříčku 50 nejrychleji rostoucích technologických společností ve střední Evropě Deloitte Technology Fast50.

„Příběh má svůj počátek u Patrika Babince – ten před vznikem Skladonu provozoval vlastní e-shop, a právě logistika pro něj byla největší komplikací. Jako svého dlouholetého kamaráda mě oslovil a představil mi myšlenku služby, která by takové problémy rychle a snadno řešila. Během tří dnů jsem jednal s prvními dopravci a s narychlo sepsaným byznys plánem jsme se přihlásili do soutěže Brilliant Young Entrepreneurs. Tu jsme vyhráli, investovali do prvního skladu, regálů a založení firmy,“ vypráví Konstantin Margaretis.

SPRAYVISION

 

Startup SprayVision přináší automobilkám světově unikátní řešení úspornějšího a kvalitnějšího lakování. Pomáhá zákazníkům vyrábět kvalitněji a efektivněji s výrazným přispěním ke snížení odpadů a tím pádem dopadu na životní prostředí.

Mezi jejich zákazníky patří Porsche, Hyundai, Lamborghini, BMW a další desítky zákazníků po celém světě.

„S kolegou Vojtěchem Roulem jsme začali distribucí italské technologie pro lakovny. Když jsme daný sektor více poznali, kolegu napadlo proces lakování zdigitalizovat. Postavili jsme první snímací jednotku a vystavili ji na největším evropském veletrhu lakovací techniky, kde jsme okamžitě získali první zákazníky z Německa,” popisuje start zakladatel Petr Jahn.

VIDERAI

 

Viderai přináší možnost včasné detekce poškození sítnice (a následně zraku) v důsledku cukrovky. A to v objemu a dostupnosti, který není v lidských silách. Je unikátní tím, že poskytuje kvantifikované, vysvětlitelné a opakovatelné výsledky. Dokáže zobrazit jednotlivé patologie, určit jejich počet, velikost a umístění, což jsou rozhodující parametry pro určení stavu a vývoje choroby, a také její porovnávání v čase.

Umístili se například v Top 3 US Tech Select – programu americké vlády na podporu startupů s potenciálem pro americký trh.

„Náš produkt vznikl z potřeby očních lékařů, kteří si uvědomují nedostatečnou kontrolu stavu očí populace. A to jednoduše proto, že nemají dostatečnou kapacitu snímky sítnice vyhodnocovat. Stíhají asi desetinu oproti potřebě,”
popisuje Jiří Tomšej.

INVENT MEDICAL

 

Invent Medical se soustředí na zhotovení ortotických a protetických zdravotních pomůcek pomocí digitálních procesů jako je 3D skenování a 3D tisk. Pro každého dokáží připravit pomůcku zcela na míru během pár minut. To vše za použití “bezodpadové” výrobní technologie s materiálem, který je vyroben z rostlin a je tak dlouhodobě udržitelný.

Z Ostravy pomáhají pacientům z celého světa. Jejich pomůcky jsou dostupné na 5 kontinentech, ve více než 30 zemích, na více než 350 lokacích. Navíc získali 4 nejprestižnější designové ocenění Red Dot Award.

„Každý produkt od prvotního nápadu až po uvedení na trh projde přibližně 5letou cestou. Díky tomu jsme schopni překonat limity tradiční výroby pomůcek, u které si pacienti často stěžují na vysokou váhu, nízkou prodyšnost, nedostatečný komfort nebo potřebu pomůcky po nějaké době upravovat. To vše Invent Medical mění směrem k maximálně příjemnému léčebnému procesu,“ popisují zakladatelé Jiří a Jan Rosický.

H2 GLOBAL GROUP

 

H2 Global Group nabízí několik skupin produktů, které uvolňují nebo generují molekulární vodík. Vodík zasahuje do řady biochemických reakcí. Je to nejsilnější selektivní antioxidant, má protizánětlivé a regenerační účinky. Vyrábí z něj hlavně doplňky stravy, kosmetiku a H2 generátory.

Ve využívání vodíku v oblastech medicíny, lázeňství, sportu, zemědělství a veteriny se stali světovými lídry.

„Od roku 2011 postupně vznikaly různé prototypy vodíkových produktů na základě spolupráce s odborníky jako jsou profesor Dušanem Miljkovičem a mnozí další. Společnost H2 Global Group byla založena v roce 2021. Je mateřskou společností řídící všechny aktivity skupiny včetně distribučních společností. Nyní jsme schopni zajistit celý produktový proces od výzkumu až po zaklapnutí krabice,“
říká zakladatel David Maršálek.

PROXYQB

 

ProxyQB je set interaktivních neurorehabilitačních kostek, které společně se softwarem vytváří personalizované kognitivně rehabilitační úkoly. Slouží jako pomůcky lidem, kteří mají v důsledku neurologického poškození mozku obtíže s pamětí, pozorností nebo rozhodováním. Pacient může pomůcku používat v pohodlí domova, zatímco mu lékař podle potřeby mění podněty a drží nad rehabilitací kontrolu.

Projekt zaujal mezinárodní porotu Excellent Science programu pro výzkum a inovace Horizon 2020. S podporou mohou svou službu posouvat dále.

„Myšlenka tvorby rehabilitačního systému vznikla cca před deseti, dvanácti lety. V praxi totiž scházel dostupný kognitivně rehabilitační nástroj, který by byl použitelný v prostředí JIP, pacienty by provázel po celou dobu léčby a rehabilitoval by přesně ty funkce, které má,“ uvádí zakladatel Petr Nilius.

DISCIDIUS

 

Startup Discidius nabízí řešení založené na hlasové a emoční analýze v podobě webové plikace, která pomáhá callcentrům zkvalitnit jejich služby. Přesné monitorování hovorů, umožní mít přehled o svých operátorech v jakém jsou rozpoložení a jak jsou hovory vedeny. Pomáhá tak snížovat náklady na hodnocení hovorů.

Startup z Ostravy má obchodní zastoupení ve Velké Británii a plánuje expanzi do Německa a Španělska. Má za sebou také účast v programu CzechMatch Silicon Valley.

„V roce 2018 jsem poznal lékaře, jehož studie se věnovaly analýze lidských emocí pomocí hlasu. Protože ho zajímala i péče o zákazníky, rozhodli jsme se pro vývoj produktu, který by ulevil přetíženým operátorům v call centrech.

V tomto oboru je kvůli stresu vysoká fluktuace a naše aplikace umožní přispět k duševnímu zdraví operátorů,“ říká zakladatel.

ELEKTROMAR

 

ElektroMAR není typickým startupem. Jeho majitel Josef Pavelka totiž do stejnojmenné firmy nastupoval už v roce 1995 jako student-programátor. Když však původní ElektroMAR spolkla nadnárodní společnost, rozhodl se Pavelka
firmu obnovit.

Dnes nabízí služby a vyvíjí inovativní řešení v oblastech automatizace, robotizace a strojového vidění, kamerových systémů, tepelných čerpadel nebo fotovoltaických elektráren.

„Začátek podnikání se naskytl v podstatě přirozenou cestou. Jednoduše jsem se chytl příležitosti oživit firmu a bez svazujících interních nařízení a formulářů i složité byrokracie to šlo se selským rozumem jako po másle, takže jsem si to takto vysnil a splnilo se,” popisuje příběh firmy Josef Pavelka.

Našimi zřizovateli jsou

Regionální Inovační Strategie

Podnikavý Region

Podnikavý Region

Talent Attraction Management

Talent Attraction Management

506
Klientů MSIC
1154
Podpořených změnových projektů
849
Pracovníků firem zasídlených v areálu T-Parku
125
Spolupracujících expertů