Inspirace z Finska. DEMOLA propojuje univerzity s podnikatelským sektorem

Dozvíte se v článku:
  • v čem nám bylo Finsko inspirací,
  • jaké výhody Demola studentům přináší,
  • kam plánujeme projekt posunout.

Jsme inovační centrum. A jako takové neustále hledáme způsoby, jak dělat věci lépe a efektivněji co se nákladů, dopadů i času týče. Není to ale vždy o tom „vymyslet znovu kolo“. Kolem nás je řada fungujících projektů, které nám mohou být inspirací. Stačí se pozorně dívat a přijít na to, jak je uvést do praxe v našich podmínkách. Z toho důvodu podnikáme inspirační cesty do zemí, které jsou svou inovační ekonomikou proslulé. Zpět se vracíme s hlavou plnou nápadů, které chceme realizovat v Moravskoslezském kraji (MSK). Jedním z nich byla i Demola.

Demola je úspěšná finská platforma, která dává studentům příležitost zapojit se do řešení reálných výzev místních firem a rozvíjet své inovativní myšlení, které využijí v budoucí profesní dráze. Díky spolupráci s odborníky a zástupci společností navíc získávají hodnotné zkušenosti s globálně propojenými projekty.

Do její organizace v regionu jsme se pustili spolu s finskými zástupci projektu, Moravskoslezským krajem, univerzitami a partnery. „S projektem jsme se seznámili během loňské návštěvy finského Tampere, kde studenti z různých zemí řeší inovační výzvy firem, přičemž získávají cenné zkušenosti při spolupráci s lidmi z oblasti korporátního výzkumu a vývoje, startupů a venture kapitálu. Projekt nás zaujal natolik, že jsme tuto příležitost chtěli dát i studentům z našeho kraje. Díky spolupráci s Demolou, univerzitami, partnery Porsche Engineering a Tietoevry, a především pak s Moravskoslezským krajem, který projekt podpořil nejen finančně, se nám to podařilo,“ přibližuje pilotní běh projektu vedoucí akceleračního týmu pro startupy Adéla Píchová.

Z Finska do celého světa

Demola vznikla ve Finsku v roce 2008. Od roku 2011 se úspěšně šíří nejen do Evropy, ale prakticky do celého světa. V současné době je realizována v 18 zemích a je do ní zapojeno přes 50 partnerů z řad univerzit a firem.

Tato volnočasová aktivita studentům umožňuje:

  • podílet se na demo projektech,
  • osvojit si nové znalosti a dovednosti v oboru podnikání,
  • získat zkušenosti s prací v týmu i cenné položky do životopisu,
  • poznat nové přátele,
  • zlepšit své komunikační dovednosti, protože, že oficiálním jazykem Demoly je angličtina.

Spolupráce napříč univerzitami a obory

Do prvního běhu projektu se zapojili studenti různých oborů VŠB-TUO, Ostravské univerzity a Slezské univerzity. A to například z ekonomické fakulty, technologie mechanického inženýrství a podnikové ekonomiky. „Demola pro mě byla zkušeností, která mi dala možnost pracovat s lidmi, kteří mají zájem podílet se na vývoji inovativních řešení. Také jsem díky ní získala spoustu nových vědomostí a rad, které mohu využít v budoucnu. Pomohla mi rozvinout mé schopnosti, a to díky možnosti reálně na něčem pracovat, ne se jen teoreticky vzdělávat,“ hodnotí účast v projektu studentka VŠB-TUO Kristýna Nevřelová.

Studenti pracovali na tématech More than a Car, Track the Driver, Smarter Healthcare a Fake Content Whistleblower. Tvůrčí proces trval deset týdnů. Na jeho počátku se účastníci rozdělili do čtyř týmů dle témat navržených Demolou či Moravskoslezským krajem, kterým se chtěli věnovat. Následovala práce na projektech za podpory finských mentorů. Po čase se týmy opět setkaly, aby spolu s mentory a zástupci firem určily další směřování projektů. Výsledek svého snažení pak prezentovaly před zástupci univerzit, firem a dalšími hosty na slavnostním ukončení v závěru května 2024.

Vedle studentů a organizačního týmu, ve kterém nechyběl Janne Eskola z finské platformy Demola, se závěrečné akce zúčastnili také zástupci firem jako CzechInvest, Prestar, CGI, DormMarket a Dimecc. Za MSIC byli přítomni členové představenstva Adéla Hradilová a Pavel Csank. Studenty přišli podpořit také zástupci jejich alma mater – za Ostravskou univerzitu prorektor Martin Štěpnička a za VŠB-TUO vedoucí Katedry podnikohospodářské na Ekonomické fakultě Hana Štverková. A jak se studentům projekt líbil? Jejich pozitivní ohlasy prozrazují, že se nám podařilo Demolu v kraji slibně rozběhnout.

Jak se u nás bude Demola dále rozvíjet?

Na první běh projektu navážeme dalším, a to už na podzim 2024, kdy se spolu s hlavními partnery MSK, Porsche Engeneering a Tietoevry opět zaměříme na podporu inovací a spolupráce mezi studenty a firmami. Zároveň jsme s agenturou CzechInvest, Technologickou agenturou ČR a Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR zahájili jednání na finské ambasádě o možnosti rozšířit projekt na národní úroveň a řídit z jej Ostravy.

Jste studentem nebo studentkou vysoké školy v Moravskoslezském kraji a rádi byste se do projektu zapojili? Přihlaste se jednoduše prostřednictvím QR kódu.

506
Klientů MSIC
1154
Podpořených změnových projektů
849
Pracovníků firem zasídlených v areálu T-Parku
125
Spolupracujících expertů