Jak posunout podnikání na další úroveň? Vsaďte na spolupráci

Dozvíte se v článku:
  • Jaké výhody plynou z podnikatelské synergie
  • Čím můžete podpořit úspěšnou spolupráci
  • MSIC vám pomůže najít partnera pro business

Od perspektivního podnikatelského produktu k jeho efektivnímu doručení zákazníkům často vede klikatá cesta. Možná máte jasnou vizi, kvalitní vybavení i dobře nastavený business plán, přesto vám v dosažení vytyčených cílů stále něco braní. Jak si s tím poradit? Řešením může být synergie. Dveře k propojení s vhodným partnerem vám otevře Moravskoslezské inovační centrum.

Podobný příběh stál na počátku spolupráce dvou ostravských firem – NITTA Systems a Premium Systems. Každá z nich má vlastní portfolio služeb, ale až společnými silami našly účinný způsob, jak zákazníkům dodávat unikátní produkt na míru. Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. AVEX, jak jej nazvaly, vyplnil mezeru na trhu a dnes ho využívají například české pobočky japonské společnosti Konica Minolta nebo švédského nábytkářského gigantu IKEA. Do budoucna firmy plánují i expanzi do zahraničí.

Podnikání v synergii se zakládá především na důvěře, komunikaci a otevřeném jednání. Zdroj: Premium Systems, s.r.o.

Z dobře nastavené spolupráce těží všichni

Premium Systems se zaměřuje na bezpečnost firem, objasňuje podvody a krádeže, kontroluje IT a pomocí kamerového či zabezpečovacího systému hlídá svěřené areály. Letité zkušenosti v této oblasti přivedli majitele na myšlenku jednotlivé procesy automatizovat. Dlouho však nemohli najít společnost s přidanou hodnotou, která by disponovala vyhovujícím projektem. Změna nastala zhruba před rokem, kdy spojili své síly s NITTA Systems – specialisty na rozpoznávání informací z obrazových zdrojů.

„NITTA v té době hledala především obchodní kanál pro svůj produkt. Nebyla ale personálně vybavená na to, aby ho sama řídila. Jenomže komunikace a spolupráce s externími firmami byla náročná, projekt se proto těžko dostával k zákazníkům,“ popisuje jednatel Premium Systems Jiří Pudich.

Zahájení spolupráce se tak zdálo jako oboustranně výhodný krok, což se také časem potvrdilo. V čem tedy spočívá přínos této synergie? Co jedné firmě chybí, vnáší do spolupráce druhá a naopak. Zatímco NITTA boduje na poli vývoje a implementace projektu, Premium Systems zajišťuje jeho prodej, konzultace, montáže a celkový dohled, dokáže i zpracovat směrnice nebo bezpečnostní standardy. Společně tak umí zákazníkům nabídnou produkt se službami od A do Z.

AVEX rozpozná identitu vozidel, hlídá jejich pohyb v areálu a monitoruje nakládku i vykládku. Zdroj: NITTA Systems s. r. o. RZ rozmazány s ohledem na GDPR.

Díky společné práci dnes prodávají komplexní řešení nazvané AVEX. Jedná se produkt, který zákazníkům přináší jednoduchý a spolehlivý nástroj pro automatický dohled nad zakázkami a celkovým děním ve firmě. Hlídá identitu vozidel, předmětů, palet nebo třeba přepravek pomocí systému inteligentních IP kamer. Zároveň veškeré evidované události uchovává. Díky této pokročilé analýze obrazu tak majitelé firem ušetří čas i náklady na personál, zvýší svou konkurenceschopnost, a co víc – získají rychlou odpověď v případě řešení škod např. na kamionech nebo majetku.

Systém dokáže rozpoznat a zaznamenat informace z obrazu kamer pro jednodušší administraci zakázek. Zdroj: NITTA Systems, s. r. o.

Klíč k fungující synergii? Důvěra a transparentnost

Propojit obě firmy napomohlo Moravskoslezské inovační centrum (MSIC). „MSIC vnímám jako platformu, kde se mohu zeptat třeba právě na to, jestli někdo nezná firmu, jakou hledáme. I kdybychom ji totiž našli na volném trhu, pořád tam chybí ten lidský rozměr – že tu firmu už navštívil nezávislý odborník bez vidiny vlastních zájmů a zisku, prověřil její portfolio a může nám ji doporučit. Je to pro nás takový fajn filtr,“ dodává Jiří Pudich, který navíc jako člen sítě expertů inovačního centra pomáhá v růstu ostatním firmám.

V mnoha společnostech přitom stále přetrvává tendence schovávat vlastní chyby a zatajovat, že se něco nepovedlo. Aby spolupráce dlouhodobě fungovala, je dobré odbourat tyto zlozvyky hned na začátku. Podnikání v synergii se zakládá především na důvěře a transparenci. Nemusíte nutně zvládat všechny procesy na sto procent, chce to hlavně otevřený přístup a ochotu sdílet nejen své úspěchy, ale i nezdary.

Hledáte partnera pro váš business? Pomůžeme vám 

Cílem Moravskoslezského inovačního centra je vytvářet ideální podmínky pro podnikání v regionu. Z toho důvodu nabízíme firmám pomocnou ruku v mnoha oblastech růstu. Jednou z nich jsou konzultace, kdy se zaměříme na to, co vaší firmě chybí, a pomůžeme vám najít vhodného partnera pro váš business. Nacházíte se v podobné situaci, v jaké se před rokem ocitly Premium Systems a NITTA Systems? Neváhejte a kontaktujte nás, společně najdeme řešení.

506
Klientů MSIC
1154
Podpořených změnových projektů
849
Pracovníků firem zasídlených v areálu T-Parku
125
Spolupracujících expertů