VR Vitalis je zářnou ukázkou toho, jak pracovat s moderními technologiemi tak, abych pozitivně ovlivňovaly nejen naše fyzické, ale i duševní zdraví.
Když už zbývá jen zavřít. Jak se vyhnout konci podnikání?
- Stále více podnikatelů musí skončit s podnikáním
- Týká se to i ostravské značky Dara bags
- V těžkých chvílích může pomoct zpětná vazba a podpora experta
- Ani úspěch nemusí zaručit dlouhodobou stabilitu firmy
- Díky startupu z inovačního ekosystému se majitelka nemusí bát o práci
Zavíráme. Z úst majitelů malých a středních firem stále častější věta. Komplikované 3 roky, rostoucí náklady a pokles poptávky. Právě to spoustu z nich dovedlo až k té poslední možnosti – vzdát se svého snu. Jeden takový příběh máme bohužel i mezi svými klienty. Darina Ermisová vyráběla kabelky 14 let a v prosinci ohlásila konec podnikání. Přesto po neúspěchu nehází flintu do žita a cení si nové zkušenosti. Procesně i finančně náročným obdobím závěru firmy jí provedl náš expert. Jak se jí podařilo situaci vyřešit?
Během každodenního provozu se firmy soustředí zejména na operativu a odbytí poptávky. Mezi prsty jim však mohou proklouzávat mnohem závažnější problémy, které začnou vyplývat na povrch ve chvílích nestability. Není jednoduché si je sám uvědomit, ale z hlediska dlouhodobého přežití jsou často rozhodující, jak ukazuje také příklad Dara bags. „Je důležité, aby měli podnikatelé pravidelný externí pohled a zpětnou vazbu. Provozní slepota je všude. Ale majitelé bohužel přicházejí až v momentě, kdy je pozdě. Kdyby dopředu pravidelně nechali někoho nakouknout pod pokličku, odhalí se na tolik věcí, že ty nejčernější scénáře vůbec nemusí nastat,“ shrnuje náš expert Jan Liška.
Úspěch? Bez zlepšování konec podnikání neodvrátí
První kabelku si ušila v kuchyni během těhotenství. Z Ostravy vybudovala celorepublikově známou značku Dara bags, vyhrála podnikatelské soutěže a zaměstnávala 30 lidí. Přesto se ke konci podnikání přiblížila. Po tak úspěšných milnících ale nebylo jednoduché přiznat si vlastní hranice a říct dost.
„Poslední dva roky jsem skoro nespala, pracovala jsem od rána do večera a rvala se jako lvice, abych Dara bags udržela nad vodou. Po vánočním stopstavu jsem chtěla najet zpět do výroby na plné obrátky, valit novinky, nové materiály, střihy a nápady… Jenže s vyhlídkami na příští rok to není růžové – materiál výrazně podražil, energie i celkové náklady. Finance a síly docházejí. Proto to vzdávám. A to říkám s naprostou pokorou a upřímností,“ napsala Darina Ermisová svým fanouškům na sociálních sítích ke konci minulého roku.
Příjmy prodejců klesají v meziročním srovnání už více než půl roku. Zákazníci v současné době šetří skoro na všem a nejvíce samozřejmě na zboží, bez kterého se obejdou. Dříve či později tak může podobný osud potkat každého podnikatele. I když poklesy způsobené covidem úspěšně zvládli, tak jim finance mohou docházet právě teď. Zlepšení, které s nadějí vyhlíželi, nepřišlo. „Pořád jsem doufala, že se trh narovná. Rok 2021 nebyl úplně zlý, ale čekali jsme, že se tržby od září nebo října zvednou. To se bohužel nestalo. Ani se slevou lidé nenakupovali,“ doplňuje Darina Ermisová.
Ekonomická krize prověří odolnost firmy
Současná ekonomická situace se ve firmách nabaluje na již existující nedostatky. Darina Ermisová si některé z nich předem uvědomovala, proto vyhledala služby Moravskoslezského inovačního centra. Volba padla na program Impuls. Ten nabízí až 10 hodin konzultací experta, který pomůže s řešením aktuální problematické situace. Z 90 % hradí náklady MSIC. Pro firmy tak není těžké se zapojit. V případě Dara bags expert Jan Liška rozebral nastavení marží a různé podoby krizového řešení a provedl ekonomickou analýzu podniku.
„Možná jsem pana Lišku měla potkat před 4 lety. To bychom všechny problémy podchytili včas a třeba bych o zavření nemusela přemýšlet. Nebýt války na Ukrajině a jejích dopadů, tak by mi služba Impuls pomohla firmu nakopnout,“ vysvětluje Darina Ermisová, proč přesto nedokázali konci podnikání zabránit.
Aktuální situace na trhu ale nebyla jediným rozhodujícím faktorem. Přiznává, že sama udělala několik chyb – s expertem například zjistili, že kabelky mají občas téměř nulovou marži. A právě podobné mouchy vám můžeme pomoct vychytat, dokud je čas je změnit. Stačí se obrátit na naše experty a začít. Zesílíte své základy a budete připraveni čelit i nečekaným výzvám.
Inovační ekosystém vás podrží i během konce podnikání
V MSIC klientům pomáháme najít cestu k růstu nebo je provedeme těžkou situací. Okolní inovační ekosystém, který kolem sebe pěstujeme, nabízí záchrannou síť vazeb a kontaktů. I Dara bags tento benefit pomohl. „O naší situaci se dozvěděl Mikuláš Hurta ze startupu NIL Textile, s.r.o. (Nilmore). Řekl nám, že zrovna hledají další švadlenky na rozšíření výroby. A tak slovo dalo slovo a někteří z mých zaměstnanců pod ně přechází. Já sama se pak stanu produktovým managerem. Mám tak na starosti kompletní výrobu a obchod pro ČR a SR,“ popisuje Darina Ermisová.
Věříme, že lidé s podnikatelskou duší se nikdy neztratí. Darina Ermisová bere neúspěch jako cennou zkušenost, která jí v budoucnu pomůže odstartovat další projekt. „Snažím se na všem vidět něco pozitivního. Za pár let mě tady máte zas!“ nenechá se rozhodit.
A její slova na sebe nenechávají dlouho čekat. Darina se rozhodla zabojovat a v novém roce to přece jenom ještě zkusit. Medializace celého příběhu měla velký ohlas, a tak zákazníci v prosinci hodně nakupovali a pomohli vyrovnat předchozí finanční ztrátu. Nemá zaměstnance, ani pronájem. Po 14 letech tak začíná prakticky od nuly. Minimální náklady jí však otevírají dveře udělat vše znovu. A lépe.
„Teď jsem o 14 let starší a mám zkušenosti, vybavení i skvělé a věrné fanynky. Sice mi chybí výrobní prostory a zkušení lidi, ale důležité je, že mám ještě chuť! Netuším, jestli se to povede, ale jdu do toho. Ještě jednou moc děkuji za všechno, co jste pro mě udělali a co děláte i pro další podnikatele,“ uzavírá na pozitivní notu a my jí držíme palce, aby vše vyšlo!
Chcete dlouhodobě stabilní podnikání? Využijte naše služby
Řešíte teď ve firmě nějaký problém nebo se jen chcete ujistit, že vše šlape, jak má? Obraťte se na nás ještě dnes, ať vás konec podnikání nemusí strašit.
Na toto téma máme eventy
Soukromý: Konference Beyond Finance
Jedinečná konference, která firmy a podnikatele provede světem financí. Letos proběhne 25. května v Ostravě.
Soukromý: Workshop: Daňové, účetní i právní desatero pro start-upy
Workshop pro začínající podnikatele. Dozvíte se jak přeskočit chyby, prokličkovat daněmi, financemi i právem a vybudovat úspěšnou firmu.
Toužíte po vlastní firmě, ale brzdí vás nízký věk nebo nedostatek zkušeností? Inspirujte se příběhem Tomáše a Martina ze SEMA DesignING.
Od teorie k praxi často vede dlouhá cesta. Díky Demole ji mohou studenti přeskočit a rovnou si vyzkoušet práci na inovativních projektech pro firmy na vlastní kůži.