Ullmanna a Uniron: Spolupráce mezi startupy a korporáty. Proč se do ní pustit?

Dozvíte se v článku:
  • Jaké výhody může přinést spolupráce 2 firem z moravskoslezského inovačního ekosystému
  • Korporáty mohou díky startupu efektivněji využívat vlastní zdroje
  • Startupy v začátcích řeší problémy s dostatkem kapitálu
  • Důležité je komunikovat změny zaměstnancům
  • MSIC vám pomůže najít partnera pro spolupráci

Startupy a korporáty. Dva vzdálené světy nebo partneři, kteří si mohou vzájemně pomoci? Stále častěji mezi nimi vidíme ochotu otevírat dveře spolupráci, která přináší výhody na obě strany. Jak si ji v praxi představit a co díky ní můžete získat? To ukazují dvě moravskoslezské firmy Ullmanna a Uniron. Propojte stejně jako ony své zkušenosti s inovativním drajvem a myšlením.

Kdo jsou firmy, které těžily ze spolupráce? Na jedné straně stojí startup Ullmanna, který s pomocí neuronových sítí řeší problém současného zemědělství. Jejich unikátní plecí stroj dokáže bez chemie doslova v mžiku oka oddělit plevel od plodiny. Vstup na trh pro ně, stejně jako pro ostatní startupy, nebyl ve všech ohledech jednoduchý. Chyběly jim zdroje na vlastní výrobu, zkušenosti i technologie.

Na druhé straně Uniron tohle všechno má. Moderní strojírenská firma, která se zaměřuje na kovovýrobu pro automobilový, elektro a těžební průmysl, vychází z 20leté praxe. 70 % sériové výroby směřuje na nadnárodní firmy. Ale právě to by ve vedení chtěli změnit.

Spolupráce mezi startupy a korporáty má spoustu výhod pro obě strany
Propojení mezi startupy a korporáty vám může pomoci přenést se přes podnikatelské výzvy.

Výhody spolupráce se startupy

Rozhodli jsme se snížit svou závislost na automobilovém průmyslu, který je pro nás čím dál tím rizikovější a méně výhodný. Ze své pozice nemůžeme skoro nic změnit a musíme se často přizpůsobovat. Proto chceme navyšovat podíl vlastní výroby a podporovat startupy,“ představuje plány Unironu jeho technický ředitel Michal Pavelek.

Startup může dát zavedené firmě čerstvý vítr do plachet. Je to příležitost vyzkoušet inovativní postupy, podívat se na vše z nové perspektivy a naučit se pružněji reagovat na nové výzvy. Vlastní zdroje a technologie vás naučí využívat efektivněji. Proto ke spojení s korporáty dochází ve světe čím dál tím častěji.

Ve MSIC najdeme vhodného partnera, se kterým se můžete vrhnout do spolupráce
Stačí se obrátit na MSIC, kde vám vhodného business partnera najdeme.

Nezapomeňte na zaměstnance

„Výzvou bylo přijít na nové procesy nebo jak spolu efektivně komunikovat. U startupu se řeší a ladí vše za běhu. V automobilovém průmyslu to máte dané měsíce dopředu. Běžně vyrobíme třeba 10 tisíc kusů. Teď potřebovali 1 prototyp. Takže v tomhle jsme se hodně učili,“ říká Michal Pavelek. Takto rozsáhlé změny dopadají nejvíce na zaměstnance, kteří se na výrobě každodenně podílí. Vedení by nemělo podcenit jejich motivaci, vysvětlit všechny přínosy a budovat k firemnímu rozhodnutí důvěru.

„Zpočátku převládalo nepochopení, proč práci pro startupy upřednostňovat před sériovou výrobou. Procesně je jednodušší vyrobit tisíce stejných kusů než připravit jen pár. Ale z hlediska přidané hodnoty a ohodnocení naší vlastní práce to pro nás dává mnohem větší smysl. Jde jenom o to, přesvědčit lidi, že když se startup rozjede a daný produkt se dostane do sériové výroby, bude to to samé, na co jsou zvyklí a profitovat z toho budeme všichni,“ radí Pavelek.

Výsledek spolupráce mezi startupem a korporátem. Ullmanna vytvořil plecí stroj, který funguje bez chemie
Plecí stroj Ullmanna dokáže v rámci udržitelného zemědělství snížit množství pesticidů o 40 %.

Proč se obrátit na korporáty

Vyrobit celý plecí stroj je pro Ullmannu kapitálově velmi náročné. Energii a čas přitom potřebují věnovat zdokonalování produktu a jeho uvádění na trh. Startupy mají v takovém případě v podstatě dvě možnosti. Najít si velkého investora, nebo část svých procesů outsourcovat. „Musíme výrobu přizpůsobit měnící se poptávce. Když máme ze začátku menší počet objednávek, je pro nás ideální najít si někoho se sériovou výrobou. A Uniron nám ve všem vyšel hodně vstříc. I když začátek té spolupráce nebyl úplně standardní, prozrazuje Martin Ullmann.

Zcela nečekaně se jim podařilo získat unikátní vhled do interních procesů a nastolit vzájemnou důvěru. „Ukradli jsme jim zaměstnance. Našeho společného kamaráda, směje se Martin Ullmann. Zároveň přiznává, že bez takové výhody by propojení a první kroky probíhaly možná složitěji. Michal Pavelek ale k oslovení korporátů i tak vybízí. „Přesvědčte je svým produktem, ukažte, že je kvalitní a najde si své zákazníky, doporučuje ostatním.

Pomůžeme vám najít partnera pro spolupráci

Těší nás, když si dvě firmy z moravskoslezského inovačního ekosystému dokážou vzájemně pomoci. Často se setkáváme s tím, že zavedená firma bojuje s problémem, který by startupisté dokázali vyřešit. Nebo naopak – startupisté hledají know-how a jistotu ověřených postupů zkušenějšího partnera. Naší rolí je tyto dva světy propojovat. Obraťte se na nás, pokud si myslíte, že by pro vás podobná spolupráce mohla být přínosná. Moc rádi za vás dáme věci do pohybu!

Využít můžete také účasti ve Founders 4 Founders, kde jako inovativní startup získáte zpětnou vazbu na svůj projekt a propojení s investory.

506
Klientů MSIC
1154
Podpořených změnových projektů
849
Pracovníků firem zasídlených v areálu T-Parku
125
Spolupracujících expertů