10 otázek pro top 10 startupů Moravskoslezského kraje – 1. část

Dozvíte se v článku:
 • Vyzpovídali jsme 10 nejlepších startupů Moravskoslezského kraje
 • Proč jsou důležité inovace
 • Jaké trendy teď hýbou světem
 • Proč podnikají z Moravskoslezského kraje
 • Co považují za klíčové pro úspěch
 • Jak jim k úspěchu pomohlo Moravskoslezské inovační centrum

Co dělají jinak ty nejlepší startupy v Moravskoslezském kraji? Zeptali jsme se top 10 z nich. Inspirujte se a posuňte své podnikání na novou úroveň.

V Moravskoslezském kraji se nachází spousta šikovných firem, které mají potenciál zabodovat (nebo už bodují) na tuzemském nebo nadnárodním trhu. Tam, kde jsou, se dostali částečně špetkou štěstí, vlivem souhry příležitostí, ale také způsobem uvažování a hlavně pílí. Položili jsme jim 10 otázek, které o jejich úspěchu zjišťují něco víc a přináší odpovědi všem, kteří by chtěli jít v jejich šlépějích.

Během letošního jara jsme mezi moravskoslezskými firmami vybrali 10 nejlepších startupů. Právě u těch nás zajímalo, jak se dívají na inovace, co čtou a poslouchají, kdo jim na cestě vzhůru pomohl, bez čeho by tak daleko nedošly a spousta dalšího. Mezi top 10 startupů se řadí:

 1. Stimvia – díky stimulaci nervů přináší neinvazivní léčbu, aktuálně se zaměřují na hyperaktivní močový měchýř.
 2. Superface – využívají automatizaci a umělou inteligenci, aby na rozhraní API umožnili různým aplikacím propojit se a předávat si data.
 3. Viderai – zapojením umělé inteligence odhalují nemoci analýzou očí.
 4. Lemonero – poskytuje chytré financování e-shopům do několika minut a na pár kliknutí.
 5. Perun Creative – společnost zaměřená na vývoj počítačových her, např. Kvark a Hobo.
 6. NIL Textile – první plně cirkulární značka oblečení.
 7. Autinno – unikátní systém pro vývoj samořízených aut.
 8. Aputime – umělá inteligence jako váš virtuální projektový asistent.
 9. 24 Visionkontrola kvality nových automobilů řízená umělou inteligencí.
 10. Discidius – monitoring hovorů call center pomocí hlasové a emoční analýzy a umělé inteligence.
Startup Nilmore vytváří první plně cirkulární oblečení
Plně udržitelná a cirkulární móda je budoucnost. NIL Textile je jednou z prvních firem ve svém odvětví.

V první časti článku jsme jim položili tyto otázky:

1. Proč jsou podle vás inovace pro malé a střední podniky nebo startupy důležité?

Discidius

Posouvá nás to dopředu. Musíme získávat a udržovat klienty a nemáme tak velké zázemí jako korporáty, takže musíme být inovativní, abychom stačili naší konkurenci. Ale hlavně, pokud je to možné, byli před ní.

Superface

Troufám si říci, že inovace jsou hnacím motorem střednědobého růstu. Nutí podnikatele přemýšlet o změnách, které mají jasně ekonomický základ. Chcete ušetřit čas lidí na opakující se práci nebo mít novou technologii, která vám zlepší váš dosavadní produkt? Zkuste si dnes vést firmu, která například neotestuje AI a dost možná vás konkurence za dva roky totálně převálcuje.

Moravskoslezský startup Viderai s pomocí analýzy duhovky odhaluje nemoci třeba cukrovku
Oči jako okno do duše. Nebo do nemocí? Viderai s pomocí analýzy odhaluje třeba cukrovku.

Viderai

Pro malé a střední podniky nebo startupy jsou klíčové z mnoha důvodů. Prvním důležitým faktorem je konkurenční prostředí. Inovace umožňují firmám získat konkurenční výhodu a přinášet na trh nové produkty nebo služby, které zaujmou zákazníky a odliší je od ostatních. Často vedou také ke zlepšení efektivity a snižování nákladů, což může být klíčové pro udržení konkurenceschopnosti na trhu. Bez inovací žádná společnost dlouhodobě nepřežije. Pro začínající společnosti doporučuji přijít s takovou inovací, která je schopná měnit celý obor nebo tržní segment.

2. Jaké trendy podle vás právě teď hýbou světem a podnikatelům by neměly uniknout?

Stimvia

Jsou to odvětví, která mají pozitivní vliv na životní prostředí a na kvalitu života člověka. Ať už mluvíme o digitalizaci nebo logistice, které mají za cíl snižovat spotřebu jak materiálu, tak šetřit lidské zdroje. Nebo třeba usnadnit či zrychlit komunikaci a přepravu zboží a osob s důrazem na jejich bezpečnost. Lidská populace rychle roste, nejenom tím, že na svět přichází více dětí, ale také tím, že naše populace stárne. To se týká především vyspělejších zemí, které jsou zároveň početné. Ekonomiky států si uvědomují, že náklady spojené s udržením kvality života seniorů budou stále stoupat, s čímž souvisí
i tlak na prodlužování produktivního věku.

Technologie, které pomohou prodlužovat a zkvalitňovat život seniorům by měly být v popředí zájmu. Návratnost investice do nich nebude mít jen finanční rozměr, ale také společenský význam. A to jak na úrovni rodinných vazeb, tak na úrovni přenosu duševního bohatství a tradic jednotlivých národů. Jsou to právě senioři, kteří vychovávají nové generace a tvoří mosty mezi generacemi. Prostřednictvím seniorů se posilují hodnoty naší společnosti. Digitalizace zdravotnictví zpřesňuje a zrychluje přenos informací, což velmi pozitivně ovlivňuje oblast diagnostiky, ale také domácí péče, která snižuje náklady zdravotnímu systému a významně pomáhá v léčbě nemocí. Domácí léčbu lze kombinovat s běžnými denními činnostmi, pokud to stav organismu dovoluje. Senioři tak zůstávají déle aktivní, což je důležité pro jejich psychický a fyzický stav.

Moravskoslezský startup Stimvia s pomocí stimulace nervů léčí nemoci
Takhle nějak může vypadat stimulace nervů startupu Stimvia, díky které pacienti nemusí jít na operaci a mohou se léčit doma.

Superface

Vidím tři. AI, kvantové výpočty a vesmír.
AI je technologie, kterou již nyní umíme nasadit (a to jsme jen na začátku) vlastně ve všech oborech. Pro mě to je revoluce jako příchod osobních počítačů. Každá společnost na světě tak nebo jinak AI jednou použije, a tím akceleruje svůj růst nebo sníží náklady. Od medicíny, zemědělství, stavebnictví po historii. Zatím vlastně nevidím obor, kde by AI neměla opodstatnění.

Kvantové počítače ale zvládnou vypočítat to, co lidstvo (a jím naučené AI) již kapacitně nezvládnou. Simulace a modelování neuvěřitelného množství dat je nyní překážkou v různých oborech, například na některé léky v medicíně se přichází omylem. Nejsme schopni vytvořit a otestovat stovky miliard různých chemických kombinací, z nichž jen jedna bude ta vhodná pro tvorbu léku.

Vesmírné technologie vyžadují kombinaci všeho, co lidstvo zná s tím, co je vůbec aktuálně možné (a často téměř nemožné). Od materiálů přes informační technologie. Oproti klasickým podnikům a jejich produktům je tady ale tlak na maximální kvalitu.

 Startup Superface na rozhraní API umožňuje různým aplikacím propojit se a předávat si data
Superface vylepšuje propojování aplikací a může přinést revoluci na trh s rozhraním pro programování.

Perun Creative

Aktuální trend je AI. Nicméně pokud je již z něčeho trend, tak není moudré naskočit na danou vlnu hned. Konkurence má nezměrný náskok a dohnat ji je často značně časově a finančně nákladné. Místo sledování trendů a následování davu je mnohem efektivnější najít si svou cestu.

NIL Textile

Každého už asi strhla vlna digitalizace nebo využití AI. V popředí je stále udržitelnost. Bez udržitelného fungování a strategického plánování napříč všemi pilíři se mohou firmy brzy dostat do problémů.

Startupy v Moravskoslezském kraji - Perun Creative
Ostravské studio Perun Creative už vydalo několik počítačových her.

3. Proč podnikáte právě z Moravskoslezského kraje?

Viderai

Region má velmi dobrou geografickou polohu. Dále tady existuje živá přátelská podnikatelská komunita a silný potenciál pro spolupráci s univerzitami a výzkumnými institucemi. Ty nám přináší přístup ke špičkovým znalostem a talentovaným lidem. Máme zde příležitost aktivně spolupracovat s Národním superpočítačovým centrem (IT4I), univerzitními týmy, nemocnicemi, Moravskoslezským inovačním centrem i Moravskoslezským krajem.

Startupy v Moravskoslezském kraji - Discidius
Moravskoslezský startup Discidius s pomocí hlasové analýzy vyčte i to, co se nedá poslechnout, a tím zvyšuje kvalitu hovorů a snižuje fluktuaci zaměstnanců.

Discidius

Všichni z týmu Discidius pochází z Moravskoslezského kraje, a tak proč bychom nezkusili prorazit právě tady u nás. Výhodou může být například to, že sousedíme s Polskem a Slovenskem. Díky tomuto se nám povedlo navázat spolupráci s polskou IT společností, která se aktuálně podílí na dalším vývoji naší aplikace.

Lemonero

Moravskoslezský kraj a konkrétně Ostravu vnímáme jako takové české Silicon Valley. Přesně proto jsme se rozhodli mít zde svou technologickou a vývojářskou základnu. Velkou výhodu vnímáme i v blízkosti Vysoké školy báňské, která nabízí mnoho oborů, ze kterých rádi nabíráme absolventy.

Startupy v Moravskoslezském kraji - Lemonero
Lemonero poskytuje chytré financování e-shopům do několika minut a na pár kliknutí.

4. Co považujete za klíčové pro úspěch firmy/startupu v dnešní době?

Stimvia

Nově vznikající firmy jsou ve svých počátcích velmi zranitelné. Často chybí kvalifikovaní a zkušení zaměstnanci, finanční prostředky a místo pro podnikání. Informace a zkušenosti, které mohou čerpat z akceleračních programů inkubátorů a inovačních center jsou velmi cenné, protože šetří finanční prostředky a zkracují čas k uvedení firmy na trh, a to je klíčové. Zároveň pomáhají v profesním růstu nových zaměstnanců a osobním růstu zakladatelů společností.

Kořeny Stimvie sahají na univerzitní půdu. Zde započal výzkum nové metody léčby založené na neuromodulaci, ve kterém Stimvie zdárně pokračovala. A právě díky podpoře a spolupráci vysoce kvalifikovaných lidí jej mohla zavést do praxe. Hnacím motorem Stimvie je vysoká míra motivace pracovního týmu, která pramení z chuti měnit staré a nežádoucí postupy léčby onemocnění spojených s centrální nervovou soustavou člověka.

Viderai

Klíčovými faktory pro úspěch firmy nebo startupu v dnešní době jsou pružnost a schopnost rychle reagovat na změny. Orientace na zákazníka a jeho potřeby, inovace a neustálé zlepšování, a také kvalitní tým s různorodými dovednostmi a schopností spolupracovat. Dále je důležitá vytrvalost a udržení motivace k dosažení výsledků.

Startupy v Moravskoslezském kraji - Autinno
Auta budoucnosti se budou řídit sama. Třeba díky startupu Autinno.

Lemonero

Především kvalitní analýzu trhu v kombinaci se zdravou naivitou a vášnivým přístupem. Dalšími klíčovými prvky jsou tým, kapitál a produkt-market fit spolu se silnou go-to-market strategií. Nad tím vším ale člověk potřebuje hlavně štěstí.

Perun Creative

Klíčové v dnešní a jakékoliv jiné době je mít kvalitní produkt. Když máte nejlepší produkt na světě, zákaznici si vás najdou. Kvalita by měla být hlavní investice firmy. Je časté věci dělat rychle, za málo peněz a co nejrychleji, za co nejvíc prodat. Nedostatečná kvalita se následně musí kompenzovat drahým marketingem. A na dnešním reklamou přesyceném trhu je tak velmi těžké se prosadit.

NIL Textile

Vědět zcela přesně kam jdeme a proč a z té cesty neuhnout. Je důležité nepodcenit přípravu, umět flexibilně reagovat na změny a nepolevit, zároveň ale neuhnout ze svých nároků a cílů. Dobrá je také poučka, že pokud máte selhat, máte to udělat rychle. Jsme stále poměrně mladá firma, ale rychle jsme dokázali prověřit zájem trhu, najít tu správnou propozici a jít do rizika se založením vlastní výroby. Ten vývoj je neuvěřitelně rychlý a bez pevného řízení by nebyl možný.

Startupy v Moravskoslezském kraji - Aputime
Aputime řídí projekty za vás a pohlídá všechno, co má.

5. Jak vám osobně pomohla činnost Moravskoslezského inovačního centra?

Stimvia

Podpora v počátcích podnikání je nesmírně důležitá. Vždyť jen malý zlomek všech úžasných nápadů nakonec spatří světlo světa a příčinou jsou mnohá úskalí, kterými musí začínající firma projít. Nejenom aby vůbec vznikla, i poté má ke své profitabilitě ještě pěkný kus cesty před sebou. Jakákoli forma pomoci ve všech fázích jejího vývoje je obrovským přínosem. Stimvie tak uvítala zázemí a možnost konzultovat správnost zvolených postupů v oblasti produktového vývoje, marketingu a managementu. Naše účast na pravidelných setkání, která MSIC organizuje, je pro nás příjemným a obohacujícím zážitkem. Jsme ale také rádi, když svými zkušenostmi můžeme pomoci i ostatním startupům.

NIL Textile

MSIC je naším dlouhodobým partnerem. Účastníme se pravidelných setkání, která nám pomáhají s různými aspekty businessu, využíváme právního poradenství i grantových příležitostí. Pomáhá nám také výběr expertů, kteří jsou k dispozici v rámci realizací výzkumně vývojových projektů. MSIC byl v řadě bodů našeho vývoje zcela klíčovým partnerem a bude tomu tak i nadále.

Discidius

MSIC nás neustále podporuje ve všech situacích, se kterými se setkáváme, např. když jsme museli vyměnit IT firmu. Pomáhá nám s networkingem, s naší propagací a poskytuje nám i zpětnou vazbu na naše nápady. Toho si velmi ceníme. 

Startupy v Moravskoslezském kraji - 24 Vision
Spolehlivost kontroly auta je díky 24 Vision 99 %.

Chcete porazit konkurenci a zajistit si svou pozici na trhu na několik dalších let dopředu? Nenechte si ujít nejnovější trendy a know how. Moravskoslezské inovační centrum vám pomůže.

Na toto téma máme eventy

7 listopadu, 2023

Soukromý: Business Grill

Program

Event založený na networkingu a sdílení co největšího množství informací v rychlém sletu formou dvouminutových elevator pitch.

19 října, 2023

Soukromý: Konference Business2Science

Program

Už na podzim nás čeká třetí ročník Business2Science – unikátní konference, která propojuje světy podnikání a výzkumu a přispívá k jejich efektivní spolupráci. Chcete vědět víc? Zapište si do diáře datum 19. října a buďte u toho s námi.

26 října, 2023

Soukromý: Minikonference udržitelnosti

Minikonference udržitelnosti

Jak propojit téma podnikání a udržitelnosti? Jakými nástroji dojít k udržitelnému businessu? Může být udržitelnost konkurenční výhodou? Nejen na tyto otázky se společně zaměříme během říjnové minikonference.

22 listopadu, 2023

Soukromý: Unique Summit Ostrava

Program

4. ročník mezinárodní Unique Summit konference! Příležitost k setkání týmů z celého světa – startupů, podnikatelů, ale i politických zástupců, aby se na jednom místě mohli inspirovat, sdílet nové poznatky a tímto dále posouvat inovace jak v oblasti ekosystému, tak podnikání celkově.

506
Klientů MSIC
1154
Podpořených změnových projektů
849
Pracovníků firem zasídlených v areálu T-Parku
125
Spolupracujících expertů